Projekt budżetu państwa
Dnia 5 września 2019 r. Zespół ds. budżetu wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS rozpatrzył projekt ustawy budżetowej na 2020 r.
W trakcie posiedzenia dyskutowano o wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, realizacji podwyżek w tym w państwowej sferze budżetowej oraz wysokości płacy minimalnej w 2020 r.
Jednocześnie w trakcie dyskusji zwrócono uwagę na zmiany dot. systemu ubezpieczeń społecznych: zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (trzydziestokrotność); przebudowa modelu funkcjonowania OFE; uszczelnienie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe; skutki działań w zakresie uszczelnienia ściągalności składek (efekty wprowadzenia e-składki, poprawa odzyskiwania zaległych składek, efekty wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich). Temat trzydziestokrotności był szczegółowo omawiany przez partnerów społecznych, ze względu na negatywne skutki w tym społeczne, które może wywołać. Jednocześnie podkreślano potrzebę zmiany mechanizmu waloryzacji emerytur i rent, ponieważ do tej pory emeryci i renciści w niedostatecznym stopniu uczestniczyli we wzroście gospodarczym.
Jednocześnie strona społeczna otrzymała zapewnienie dot. zwiększenia wydatków z państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych z kwoty 3 mld 300 tys. do kwoty 2 mld 600 tys. zł. jest to wyraz realizacji postulatów środowiska pracodawców, którzy uważają, że środki na poziomie 3 mld 300 tys. zł były niewystarczające. Zachodzi potrzeba dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ze schorzeniami specjalnymi.
Ostatecznie strona pracowników i pracodawców nie wypracowano projektu wspólnego stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Rady w sprawie projektu ustawy budżetowej na rok 2020.