IPK – elektroniczna karta zdrowia pacjenta.

W maju rusza Internetowe Konto Pacjenta – aplikacja służąca do korzystania z e-usług w ochronie zdrowia. Na wtorkowym posiedzeniu Podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia RDS Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński informował o założeniach projektu ustawy IPK. Aplikacja ma funkcjonować w ramach projektu  P1, którego celem jest poprawa jakości świadczeń zdrowotnych poprzez dostęp do wiarygodnych danych medycznych.

Pacjent zyska szybki dostęp do szczegółowej historii swojego leczenia w tym danych o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach finansowanych zarówno ze środków publicznych jak i prywatnych. W przyszłości w IPK znajdą się  również informacje o e-zwolnieniach i e-skierowaniach (pilotaż w październiku 2018r.).

Rada Informatyzacji

Resort zdrowia chce powołać Radę Informatyzacji, która będzie opiniować projekty realizowane przez Ministerstwo i podległe mu jednostki. Najważniejszą kwestią rozwoju systemu informatycznego w służbie zdrowia jest dobro pacjenta i dbałość o bezpieczeństwo gromadzonych danych. Wkrótce będzie gotowa strategia „mapa drogowa”, która będzie określała kierunki rozwoju e-zdrowia w Polsce – mówił Minister Cieszyński.

Na kolejnych posiedzeniach Podzespołu zaplanowano kontynuację dyskusji o założeniach informatyzacji w ochronie zdrowia.

W dalszej części spotkania Podzespół zajął się tematem standaryzacji w radiologii.